Wapno nawozowe od lat stosowane jest w rolnictwie i ogrodnictwie. Posiada ono wiele cennych właściwości, które znacznie wypływają na jakość oraz ilość naszych upraw. Dlaczego warto stosować wapno nawozowe? Kiedy powinno się to robić? Jakich efektów należy oczekiwać? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.
Po co stosować nawóz wapniowy?
Nawóz wapniowy stosują zarówno profesjonalni rolnicy, jak i amatorzy ogrodnictwa na własnych działkach. Ma on za zadanie zakwasić glebę, czym samym wprowadzić do niej tlenek wapnia. Skutkiem tego będzie żyzna gleba o lepszej strukturze, która łatwiej będzie przepuszczać do siebie i wodę i powietrze.
Kiedy się to stosuje?
Wiele ogrodników uważa, iż na nawóz wapniowy jest zawsze dobry czas. Rolnicy najchętniej stosują je wczesną wiosną lub jesienią, dbając przy tym o odpowiednie nawilżenie gleby, na której zastosowano taki środek.
Gdy mamy do czynienia ze słabymi uprawami lub zbiorami, warto zainwestować w taką pomoc dla gleby, gdyż przyczyną słabych zbiorów, jest być może mała zawartość tlenku wapnia w glebie.
Rodzaje wapna
Jakie wapno nawozowe będzie najlepsze dla naszej gleby i upraw? Przy jakich uprawach należy je stosować? Do jakiej gleby, jaki nawóz będzie najodpowiedniejszy? To oczywiście wszystko zależy od położenia geograficznego w którym się znajdujemy, klimatu, jakości gleby na danym terenie oraz rodzaju upraw, które uprawimy. Polsce producenci wychodząc klientom naprzeciw oferują dość szeroką ofertę różnego rodzaju nawozów wapniowych. Wybrać je można choćby ze względu na zawartość tlenku wapnia i tlenku magnezu (jeżeli go posiada w swoim składzie) oraz sposobu, w jaki można go zastosować na danej powierzchni. I tak wyróżniamy między innymi wapna nawozowe: węglanowe bez magnezu, węglanowe z magnezem, tlenkowe bez magnezu i tlenkowe z magnezem. Każde z nich będzie miało odpowiedni wpływ na różny rodzaj gleby.
Efektem takiego rozwiązania będzie lepsza gleba, która przyniesie jej właścicielom wiele dobrych zbiorów. Warto więc inwestować w tego typu nawozy, które mają za zadanie utrzymywać dobry stan gleb, która „produkuje” cenne zbiory. Ważną również kwestią jest zakup takich nawozów. Najlepiej kupować je u sprawdzonych producentów, gdzie osobiście można zapoznać się z towarem, poznać jego konsystencję, zobaczyć jego szczegółowy skład oraz termin ważności. Ważne jest również, by móc się poradzić specjalistów, kiedy stosować taki produkt, na jakie uprawy oraz w jaki sposób go rozłożyć, by przyniósł oczekiwany efekt.