Sprawnie działający system rynnowy to bezpieczny dom. Współczesne systemy orynnowania różnią się od montowanych dawniej rynien. Do wyboru mamy systemy rynnowe zbudowane z pcv. Są najtańsze i dostępne w każdym markecie budowlanym z instrukcją zamontowania takiego systemu. Systemy rynien z pcv są odporne na czynniki atmosferyczne, promienie UV, nie wymagają konserwacji i są łatwe w czyszczeniu. Przy montażu należy zastosować się do instrukcji, ponieważ źle zamontowane rynny nie spełnią swojej docelowej funkcji. Uważa się, iż tworzywa sztuczne mają około 50 lat żywotności.
Na rynku dostępne są również rynny aluminiowe, stalowe i z tytan-cynku. Rynny z blachy ocynkowanej są o 25% droższe w stosunku do pcv, a rynny z aluminium i tytanu-cynku są najdroższe. Ale żywotność takich systemów rynnowych określa się na wiek lub ponad 120 lat. Rynny stalowe i aluminium powlekane są barwną powłoką tworzywa sztucznego lub farby. Natomiast rynna z blachy cynkowo-tytanowej pokrywana jest patyną, która stanowi dla niej warstwę ochronną. Ważna jest grubość rdzenia metalowego i warstwy kryjącej. Zasada jest taka – im grubsze, tym lepsze i bardziej wytrzymałe. Do montażu systemu orynnowania możemy użyć złączki z uszczelkami albo lutować jego elementy. Lutowanie jest najtrwalszą metodą montażu takiego systemu orynnowania. Montaż systemu najlepiej zlecić osobie z doświadczeniem. Systemy rynnowe są drogie, dlatego nie warto oszczędzać na fachowcach.
Warto natomiast zwrócić się z wyborem systemu orynnowania do składu budowlanego lub hurtowni budowlanej, gdzie pracownicy doradzą we wszystkich kwestiach dotyczących konkretnego systemu. Przedstawią zalety i wady systemu. Każdy system rynnowy należy dobrać odpowiednio do wielkości i rodzaju dachu.