Jak wybrać okna do domu?

Zakup okien do nowo budowanego domu to duże wyzwanie. Odwiedzamy kolejne salony sprzedaży okien i porównujemy oferty. Niestety, nie zawsze wiemy czy dokonaliśmy słusznego wyboru. A czym kierować się przy wyborze stolarki okiennej?

Głębokość profilu

Decydującą zaletą okien powinna być głębkość profilu. W chwili obecnej do dyspozycji klienta mamy profil o głębkości zabudowy 70 mm, 82 mm, 90 mm. Głębokość zabudowy decyduje ile komór posiada dany profil. Ilość komór wpływa z kolei na parametry izolacji termicznej całego okna. Im większa ilość komór, tym lepsze parametry cieplne okna. Od szerokości profilu zależy również pakiet szybowy. Musimy pamiętać o przeznaczeniu okien. Dlatego należy dokładnie poinformować sprzedawcę okien o specjalnych zastosowaniach naszych okien.

Wzmocnienia i okucia

Kolejnymi ważnymi elementami są wzmocnienia i okucia. Wzmocnienia profilu w oknach Vetrex stanowi stal ocynkowana o grubości 1,5 mm w ramie i co najmniej 1,5 mm w skrzydle. Dzięki temu okna mogą mieć cięższe pakiety szybowe, np. antywłamaniowe.

Na parametry okna wpływa zastosowane odpowiednich okuć. Najczęściej stosowane są okucia rozwierne i uchylne. W oknach Vetrex montowane są okucia ukryte – okucia nie wychodzą poza obrys ramy i utrzymują skrzydło o większym ciężarze niż tradycyjne. Okna antywłamaniowe posiadają dodatkowe punkty ryglujące, które utrudniają sforsowanie okna. Nowością są czarne okucia NTS. Charakteryzują się nowoczesnym wzorem i wyższą odpornością na korozję.

Dodatki: nawiewniki, klamki, parapety

Przy wyborze okien musimy pamiętać o detalach, takich jak: nawiewniki okienne, klamki z kluczykiem, odpowiednie dla bezpieczeństwa dzieci i zwierząt, czy parapety.

okna Szczecin

Ale najważniejsze w tym wszystkim jest prawidłowo zamontowane okno. Nawet okno o najlepszych parametrach, źle zamontowane, nie spełni swojej roli. Dlatego warto oprócz ceny okien zapytać o doświadczenie ekip montujących okna. Przypadkowe osoby nie powinny montować naszych okien.