Zastosowanie wibratorów do betonu

Wibratory do betonu to maszyny budowlane cieszące się bardzo dużym uznaniem ekip budowlanych ze względu na swoją prostą budowę i funkcjonalność. Wibratory do betonu mają za zadanie zagęszczać mieszkankę betonową. Wibracje jakie wydaje maszyna powodują wyparcie pęcherzyków powietrza z mieszkanki betonu. Dzięki temu mieszanka będzie gładka, jednolita i czysta. Używając wibratorów musimy pamiętać o tym, iż zbyt intensywne mieszanie betonu może doprowadzić do segregacji składników. Zarówno zbyt wolne jak i zbyt szybkie mieszanie może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości betonu.

Rodzaje wibratorów do betonu

Wibratory do betonu dzielimy na:

  • zewnętrzne
  • wgłębne.

wibrator do betonu

Wibratory zewnętrzne mocuje się do szalunku lub stołu wibracyjnego przy zastosowaniu odpowiedniej formy betonowej. Wibrator ten głównie składa się z silnika elektrycznego jedno- lub trójfazowego na wale. Dlatego bardzo często można spotkać inną nazwę wibratorów zewnętrznych jako elektrowibratory. Do dodatkowych zadań tej maszyny jest
napędzanie szerokiej gamy przesiewaczy czy podajników.

Natomiast wibratory wgłębne dzielimy na częstotliwościowe, mechaniczne i pneumatyczne. Wibratory wgłębne, pogrążalne noszą nazwę wibratorów bułakowych ze względu na swoją budowę. Bowiem wibratory te składają się z buławy, która zanurza się głęboko w mieszkance betonowej.

Zastosowanie wibratorów do betonu

Wibratory do betonu jako maszyny budowlane największe zastosowanie mają w budownictwie przemyslowym i mieszkaniowym. Są to stosunkowo niewielkie maszyny, które mogą zdecydowanie wykorzystywać małe ekipy remontowe jak i wielkie przedsiębiorstwa budowlane. Wibratory do betonu używa się do wibrowania ścian i słupów. Są to maszyny wydajne, niezawodne, solidne i wytrzymałe. Wytrzymałość jest bardzo ważna, ponieważ maszyny te pracują w wyjątkowo trudnych warunkach, co nie przekłada się na ich czystość i elegancję. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości maszyny.