Przyszłość rysuje się nam bardzo ciepło. Dlaczego? Dlatego, że nowe przepisy budowlane określają nowe parametry izolacyjności cieplnej okien. Oznacza to, iż producentów stolarki okiennej będą obowiązywać nowe parametry izolacyjności termicznej okien.
Zgodnie z dyrektywą europejską 2010/31/UE od 1 stycznia 2021 obowiązywać będą nowe współczynniki przenikalności ciepła w oknach. Współczynnik ma być jak najniższy. Nowe przepisy wprowadzane są ze względu na zapotrzebowanie na energię, która potrzebna jest do ogrzania domu. Nowe budownictwo zmienia się ze względu na proces ograniczenia strat ciepła. Uznano, iż okna w dużym stopniu przyczyniają się do utraty ciepła, a przez co potrzebna jest większa ilość energii potrzebnej do ogrzania domu.
A jakie współczynniki mają obowiązywać z nowym rokiem? Otóż, okna PCV montowane pionowo współczynnik ciepła obecnie mają na poziomie 1,3 W/m2K, a okna połaciowe – 1,5 W/m2K. Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi od stycznia 2017 będzie wynosił 1,1 W/m2K dla okien pionowych, natomiast dla okien połaciowych – 1,3 W/m2K. Z biegiem lat współczynnik ma być sukcesywnie obniżany. W 2021 roku ma nastąpić kolejne obniżenie współczynnika do 0,9 W/m2K dla okien pionowych, a 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.
Jakie parametry mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła? Pierwszym takim czynnikiem są pakiety szybowe, które mają największy wpływ na ciepłotę okna. Standardem są pakiety dwuszybowe o współczynniku około 1,1 W/(m2.K). Natomiast pakiety trójszybowe cechują się współczynnikiem od 0,4 do 0,7 W/(m2.K). Aby osiągnąć wymogi nowego prawa budowlanego stosowane będzie szklenie trójszybowe.
Ma to też trochę złe strony, ponieważ większa ilość powłok przyczyni się do słabszej przenikalności ciepła słonecznego przez nasze okna. Ale producenci okien radzą sobie i z tym problemem. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie powłoki prawie niewypuszczającej promieniowania cieplnego z pomieszczenia. Dodatkowo w szybach stosuje się ramki dystansowe ze stali nierdzewnej i z tworzyw sztucznych zamiast aluminiowych (aluminium słabo przewodzi ciepło).
Następnym czynnikiem mającym wpływ na współczynnik przenikania ciepła są ciepłe ościeżnice. Pod tym hasłem kryje się to, iż ramy okienne robi się z ciepłych materiałów, takich jak drewno, czy z kształtowników tworzywowych lub aluminiowych zaopatrzonych w przekładki termiczne. Aby jeszcze bardziej podnieść izolacyjność termiczną stosuje się ramy o większej grubości.
Wszystkie te czynniki mają wpływ na uzyskanie jak najbardziej ciepłego okna PCV. Każdy z nas chce mieć ciepło w domu i mało płacić za prąd i ogrzewanie. Nowe prawo powinno gwarantować to w niedalekiej przyszłości.