Chcesz obrobić metal, ale nie jesteś pewien, jaka metoda będzie najlepsza, żeby osiągnąć zamierzony rezultat? Obróbka metali to proces technologiczny mający na celu zmianę właściwości fizycznych, chemiczny i kształtu metali.
Obróbkę metali można dokonać następującymi metodami:
- obróbka skrawaniem
- obróbka plastyczna
- obróbka chemiczna
- obróbka cieplna
- obróbka cieplno-chemiczna.
Obróbka skrawaniem
Obróbka skrawaniem polega na nadaniu obiektowi pożądanych kształtów poprzez usuwanie z powierzchni części materiału narzędziami do skrawania. Obróbkę metali metodą skrawania dokonuje się zwykle za pomocą maszyn konwencjonalnych, a także sterowanych numerycznie. Skrawanie dzieli się na:
- toczenie,
- frezowanie,
- struganie
- szlifowanie.
Obróbka metali metodą skrawania jest najczęściej stosowaną metodą ze względu na różnorodność metali, jakie mogą zostać nią obrobione.
Obróbka plastyczna
Obróbka metali metodą plastyczną, podczas której można zmienić własności fizykochemiczne, strukturę i gładkość powierzchni, osiąga się poprzez odkształcenia plastyczne. Podstawowe metody obróbki plastycznej to:
- kucie,
- walcowanie,
- tłoczenie
- ciągniecie.
Zaletą obróbki plastycznej jest oszczędność materiału.
Obróbka cieplna
Obróbka cieplna to zabieg lub połączenie zabiegów cieplnych, których celem jest zmiana struktury stopów a tym samym ich własności fizycznych, chemicznych i mechanicznych. Obróbka metali metodą cieplną jest stosowana do wielu metali, ale przede wszystkim do stali. Do obróbki metali metodą cieplną zalicza się
- wyżarzanie,
- hartowanie,
- odpuszczanie,
- ulepszanie cieplne,
- przesycanie,
- stabilizowanie.
Wybór metoda obróbki uzależniony jest od kosztów, potrzeb klienta oraz materiału, jaki jest stosowany.