Hydraulika siłowa to wyjątkowo ważna i wciąż prężnie rozwijająca się dziedzina nauki. Sprowadza się ona, mówiąc najogólniej, do praktycznego wykorzystywania cieczy, a ściślej rzecz biorąc – ich przepływu.
Aktualnie najważniejszą dziedziną hydrauliki jest hydraulika siłowa, skupiająca się na wykorzystywaniu układów hydraulicznych. Pod tym terminem należy rozumieć układ, składający się z dwóch lub więcej połączonych ze sobą elementów, które bądź to przekazują sobie nawzajem energię, bądź też ich funkcją jest sterowanie określonym układem zamkniętym.
Głównymi elementami układu hydrauliki siłowej są:
- węże hydrauliczne
- pompy hydrauliczne
- siłowniki
- filtry
- zawory hydrauliczne
- zbiorniki z cieczą
Hydraulika siłowa ma niewiarygodnie szerokie zastosowanie, korzystamy z jej osiągnięć każdego dnia.
Historia i rozwój hydrauliki siłowej
Dziedzina ta zyskała należne jej uznanie i zainteresowanie po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas to zaczęto opracowywać np. układy hamulcowe czy sterowania podwoziem w samolotach i samochodach.
Powszechnie układy hydrauliczne wykorzystywane są także w górnictwie czy rolnictwie (układy irygacyjne), a nawet w budownictwie. Urządzenia hydrauliczna, ze względu na swoją wysoką sprawność, stanowią poważną konkurencję dla tych wykorzystujących energię elektryczną.